Urządzenia sieciowe
Urządzenia sieciowe, jak sama nazwa wskazuje, są urządzeniami przeznaczonymi do łączenia, udostępniania czy zarządzania siecią/sieciami. Rzecz jasna różnią się one zastosowaniem i cechami, ale o tym już za chwilę. Możemy je podzielić, ze względu na sposób łączenia, na LAN czyli połączenia przewodowe i WLAN czyli bezprzewodowe.
Wymienimy kilka przykładów urządzeń sieciowych do użytku w domu:
• Karta sieciowa – znajdująca się w każdym komputerze osobistym, karta rozszerzeń niezbędna do łącznia z siecią LAN, posiada najczęściej wejście na RJ45, czasem zdarza się, że karty sieciowe posiadają wbudowany moduł Wifi – mogą się one łączyć z okolicznymi sieciami bezprzewodowymi lub tworzyć hotspot.
• HUB, czyli koncentrator – coraz rzadziej już stosowane urządzenie posiadające wiele portów, do których mogą przyłączyć się komputery w sposób przewodowy. Służył on do przekazywania i w niektórych wypadkach wzmacniania sygnału z jednego portu do wszystkich. W wyniku coraz większych wymagań aplikacji i zwiększających się przepustowości HUB-y zostały wyparte przez przełączniki.
• Switch, czyli przełącznik – w zasadzie pełni funkcje tą samą co koncentrator, dodatkowo eliminując problem kolizji, który zaczął występować w HUB-ach, poprzez segmentowanie sieci.
• Router – urządzenie służące do połączenia różnych sieci, pełniące tym samy funkcję węzła komunikacyjnego. Bazując na informacjach zawartych w pakietach jest on w stanie przekazać je z sieci źródłowej do docelowej. Routery także mogą być punktami dostępu do internetu – większość z nich posiada zróżnicowane interfejsy WAN jak Ethernet, 3G, 4G itp.
Oczywiście typów urządzeń sieciowych ciągle przybywa i jest ich coraz więcej, jednak powyższa lista zawiera jedynie te najbardziej znane i najczęściej stosowane. Jak łatwo się domyślić różne schematy sieci komputerowych wymagają zastosowania odpowiednich urządzeń sieciowych, np. topologia gwiazdy wymaga podłączenia wszystkich urządzeń do punktu dostępu, którym może być switch.